Универзално тесто за летен десерт: Разматете фил по желба и од горе нафрлајте сезонско овошје

Универзално тесто за летен десерт: Разматете фил по желба и од горе нафрлајте сезонско овошје

Совршено универзално тесто за слатки мафини или кори за летна торта.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 120 гр шеќер
 • 1 мала шолја млеко
 • 1 мала шолја масло
 • 120 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 кесичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Разматете прво белки, додајте шеќер, уште малку матете, додајте жолчки и сите останати состојки една по една. Печете на средна температура во веќе загреана рерна.

   

 2. Ви ја препорачуваме оваа подлога за сите видови овошни торти, колачи…

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта