Фантастично предјадење: Едноставен ролат со тиквици

Фантастично предјадење: Едноставен ролат со тиквици

Ова предјадење можете да го послужите на некоја забава, но и како вечера.

Состојки:

  • тесто за пица
  • 1 голема тиквица
  • кашкавал
  • сланина

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте тиквица и остранете го вишокот течност. Потоа развлечете тесто за пица (правоаголен облик) и ставете сланина, изрендани тиквици и на крај листови кашкавал.

     

  2. Свиткајте и замрзнете околу 15-20 минути. Исечкајте на кругови и наредете на плех на кој претходно сте ставиле хартија за печење и печете на 180 степени 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт