Рецепт за воздушести и брзи американски палачинки

Рецепт за воздушести и брзи американски палачинки

Американски палачинки од само 6 состојки.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 10 гр ванилин шеќер
  • 20 гр растопен путер или масло
  • 1 шолја млеко
  • 1 шолја брашно
  • 10 гр прашок за печиво
  • фил по избор (крем, џем, мед, овошје…)

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт