Со помош на овој трик направете ја вашата омилена торта, но со помалку калории

Со помош на овој трик направете ја вашата омилена торта, но со помалку калории

Сакате да јадете слатки, но не можете веќе да броите калории во секој залак. Искористете го овој трик и ќе можете да ја јадете омилената трота без грижа на совест.Ако сакате помалку калорична варијанта на некоја торта или колач, наместо путер (доколку оди во рецептот) ставете немасно крем сирење.

Заменете ја препорачаната доза путер со дупла доза сирење и ќе добиете лесна и диетална верзија. Вкуст нема многу да се промени, а вие ќе уживате во десертот.

Дополнителен совет: Ако сакате да го продолжите рокот на траење на тортата, во кремот додајте малку рум, коњак или ладно кафе.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт