Тестенини со зеленчук – Брз деликатес

Тестенини со зеленчук – Брз деликатес

Направете запечени тестенини со зеленчук кои се деликатес.

Состојки:

 • 120 гр. пченка
 • 200 гр. тестенини
 • 150 гр. златна мешавина
 • 2 црвени пиперки
 • 1 кромид
 • 3 чешни лук
 • 50 гр. кисела павлака
 • 50 гр. кисело млеко
 • 3 јајца

Подготовка:

 1. Се варат тестенините во солена вода.
 2. Се пржат на масло сечените кромид и лук, пиперка, зеленчукот.
 3. Се цедат тестенините и се додаваат на зеленчукот.
 4. Се матат посебно јајца со павлака и кисело млеко.
 5. Се ставаат тестенините во плех, врз нив смесата.
 6. Се става пармезан по желба и се печат на 220 степени 40 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт