Лесен оброк: Салата од ротквици, краставици и павлака

Лесен оброк: Салата од ротквици, краставици и павлака

Лесен и вкусен оброк, кој можете да го послужите за доручек или ручек.

Состојки:

 • 2 вези ротквици
 • 3 краставици
 • 2 лажици сок од лимон
 • 400 мл кисела павлака Пекабела
 • 2 варени јајца
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Ротквиците добро измијте ги и исечкајте ги на тенки парчиња. Краставиците исечкајте ги на кругови, па прелијте со сок од лимон и додајте во чинијата со ротквици.

   

 2. Измешајте со павлака, посолете и побиберете. Оставете во фрижидер да се излади и пред сервирање наредете исечани варени јајца.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт