Туна пица – на малку поинаков начин

Туна пица – на малку поинаков начин

Одлична комбинација – пица со туна.

Состојки:

 • тесто за пица
 • 300 мл слатка павлака
 • 100 гр сирење Ајдамер
 • 3 лажици сок од лимон
 • 1 лажица зачин
 • бибер
 • 250 гр Тимко туна
 • 100 гр кромид
 • 50 гр црни маслинки
 • 1 лажица сечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Слатката павлака зовријте ја, додајте рендано сирење, зачин, бибер и сок од лимон, па гответе на слаб оган 1-2 минути, а потоа малку изладете.

   

 2. Развлечете го тестото и ставете го на намастен лим.

   

 3. По тестото распоредете го подготвениот сос, ставете туна, кромид сечкан на кругови и маслинки.

   

 4. Пицата печете ја во печка загреана на 220 стпени 15 минути.

   

 5. Печената пица посипете ја со магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт