Стапчиња од тиквички со моцарела

Стапчиња од тиквички со моцарела

Направете вкусни тиквички со сусам.

Состојки:

  • 3 тиквички
  • 3 јајца
  • 100 гр. сусам
  • 150 гр. моцарела
  • маслиново масло и сол

Подготовка:

  1. Се мијат и сечат на ленти тиквичките.
  2. Се става сол на нив.
  3. Се става секоја лента во јајца, па сусам.
  4. Се ставаат во тава за печење со хартија, се ренда моцарела и се става масло.
  5. Се печат на 200 степени додека не поруменат убаво и  не се стопи моцарелата.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус