Десерт кој освежува: Мафини со јагоди

Десерт кој освежува: Мафини со јагоди

Десерт за чија припрема ви требаат 5 минути.

Состојки:

  • 150 гр шеќер
  • 50 гр растопен путер
  • 2 јајца
  • 70 мл млеко
  • кора од 1 лимон
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 200 гр јагоди

Начин на подготовка:

  1. Во сад измешајте шеќер со путер. Добро соединете, па додајте јајца и повторно добро измешајте. Потоа додајте млеко, кора од лимон. Разматете и додајте брашно и прашок за печиво. Измешајте додека не се соедини, па додајте исечкани јагоди. Повторно измешајте, па редете во калапи за мафини. Печете на 180 степени 25 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт