Две намирници менуваат прашок за пециво – Ако немате направете го ова

Две намирници менуваат прашок за пециво – Ако немате направете го ова

Ако снемавте прашок за пециво, а ви треба, има замена со други намирници од кујната.

Измешајте сода бикарбона и сок од лимон, во еднаква количина.

Реагираат двете киселини и создаваат ефект ист како прашокот за пециво.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус