Без печење: Чоколадни коцки од само 2 состојки

Без печење: Чоколадни коцки од само 2 состојки

Толку едноставен и вкусен рецепт што ќе го правите постојано!

Состојки:

  • 300 гр темно чоколадо
  • 400 гр кондензирано млеко

Начин на подготовка:

  1. Намастете тепсија со димензии 13х18 см, па обложете хартија за печење од сите страни (и рабовите) и повторно намастете. Искршете го чоколадото, а на ниска температура загрејте кондензирано млеко (не треба да врие). Потоа додајте чоколадо и мешајте 5 минути да се растопи. Ставете го чоколадото во тепсија и убаво распоредете. Малку и протресете убаво да легне во тепсијата.

     

  2. Ставете во замрзнувач на 2-4 часа или преку ноќ. Кога колачот ќе биде готов извадете од тепсија и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт