Трикови за совршено месо – Тајни за свинско, телешко и говедско месо

Трикови за совршено месо – Тајни за свинско, телешко и говедско месо

Ако сакате совршено пржено месо треба да ги знаете овие трикови.

Пилешкото и мисиркино месо се печат 7-8 минути на умерен оган.

Се вртат за рамномерно да се испечат.

Свинското се пржи 10-11 минути, , како и говедското.

Потребни се 10 минути за телешкото месо.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус