Домашен сладолед со слатка павлака и јогурт

Домашен сладолед со слатка павлака и јогурт

Домашен и вкусен сладолед кој освежува.

Ingredients

 • 400 мл. јогурт
 • 400 мл. цврст грчки јогурт
 • 500 мл. слатка павлака
 • 400 гр. шеќер во прав
 • овошје по желба

Подготовка:

 1. Се мати павлаката но не прецврсто, се мешаат јогуртот и шеќер во прав.
 2. Се соединуваат смесите и се матат, па се дели смесата на три дела.
 3. Се додава овошје по избор ситно сецкано во секој дел.
 4. Може да се банани, јагоди, малини…
 5. Се става сладоледот во сад и се лади, па по три часа пак се прематува со миксер и се враќа да се олади.
 6. Пак се мати за 2 часа и потоа се лади и служи.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус