Освежителен вкус: Торта-колач со лимон

Освежителен вкус: Торта-колач со лимон

Направете вкусен колач-торта со лимон и млеко.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 5 лажици млеко
 • 3 лажици сок од лимон
 • 1 кесе шеќер од лимон(лимонтус)
 • 60 гр. маргарин
 • 200 гр. брашно
 • 1 лажиче рендана кора од лимон

Подготовка:

 1. Се двојат белки од жолчки, се матат белки во снег, се мешаат жолчките со шеќер и шеќер од лимон, лимонов сок и кора и млеко, маргарин.
 2. Се додава брашно со прашок за пециво.
 3. Се ставаат и белките.
 4. Се меша и се става се во калап за торта.
 5. Се пече на 180 степени 25 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус