Чоколаден мус: Само за вистинските љубители на слатки

Чоколаден мус: Само за вистинските љубители на слатки

Одличен начин да се засладите…

Состојки:

 • 200 гр чоколадо
 • 125 гр путер
 • 30 мл кафе
 • 4 јајца
 • екстракт од ванила
 • 50 гр шеќер
 • 250 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Чоколадото и путерот ставете ги во сад, додајте кафе или еспресо, па растопете на пареа.

   

 2. Измешајте жолчки и шеќер, гответе на пареа малку да згуснат па додајте чоколадо. Пенасто разматете ги останатите жолчки и шеќер. Соединете со чоколадото, ставете во садови и изладете 3-12 часа во фрижидер. Направете шлаг така што ќе разматите слатка павлака и шеќер, додајте шлаг преку чоколадниот мус.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт