Зебра колач: Единствен десерт кој и можат да го подготват и деца

Зебра колач: Единствен десерт кој и можат да го подготват и деца

Одличен десерт кој ќе го правите постојано…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 гр кристал шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 1 прашок за печиво
 • 300 гр брашно
 • 2 лажици какао во прав
 • 1 лажица млеко

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете јајца, па додајте шеќер и ванилин шеќер. Продолжете со матење, додајте јогурт и масло. Потоа прашок за печиво и брашно. Убаво соединете. Смесата поделете ја на два дела.

   

 2. Во еден дел ставете какао и лажица млеко. Потоа убаво разматете, да стане глатко. Двете добиени смеси наизменично ставете ги во намастен калап правејќи кругови. Печете на 180 степени 35 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт