Освежувачко предјадење спремно за миг: Сос од фета и грчки јогурт со домати

Освежувачко предјадење спремно за миг: Сос од фета и грчки јогурт со домати

Овој сос можете да го послужите со чипс, но можете да го намачкате и на парче леб.

Состојки:

 • 340 гр фета
 • 1 шолја грчки јогурт
 • 220 гр крем сирење
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • сок и кора од еден лимон
 • сол
 • малку пипер
 • 1/2 шолја ситно сечкана краставица
 • 1/2 шолја шери домати исечкани на четвртини
 • тортиља чипс

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад измешајте издробено фета сирење, грчки јогурт, крем сирење, малку масло, сок од лимон, изрендана кора од лимон, пипер, сол и бибер. Разматете со миксер додека не се соедини. Префрлете во сад во кој ќе сервирате и ставете преку уште малку маслиново масло, шери домати и краставици. Сервирајте со тортиља чипс.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт