Ќофтиња од компир – Нема јајца во смесата а не се распаѓаат

Ќофтиња од компир – Нема јајца во смесата а не се распаѓаат

Направете брзи ќофтиња од компир, без јајца во смесата.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 1 лажица сол
 • 1 лажиче нане
 • 1 лажиче бибер
 • масло за пржење
 •  кисело млеко за сервирање

Подготовка:

 1. Се одбираат мали компири, се мијат и варат.
 2. Се лупат и се пасираат додека се топли, па така ќофтињата се цели и без јајца.
 3. Се става нане со бибер и сол, се меша.
 4. Се формираат ќофтиња и се ставаат во ладилник додека се топли да се стегнат, па се пржат на врело масло.
 5. Се декорираат со кисело млеко, супер се.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт