Супер брз рецепт за кифли – готови за 10 минути

Супер брз рецепт за кифли – готови за 10 минути

Брзи и вкусни кифли, готови за неколку минути!

Состојки:

 • 750 гр брашно
 • 150 гр путер
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 2 лажички сол
 • 1/2 л млеко
 • 50 гр свеж квасец
 • 1 јајце
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Згответе го млекото измешано со шеќер во прав и путер. Потоа во таа смеса разматете свеж квасец. Додајте сол и брашно и замесете глатко тесто.

   

 2. Од тестото обликувајте 20 кори и секоја тенко расечете ја и свиткајте ги во облик на кифли.

   

 3. Кифлите редете ги во плех обложен со хартија за печење. Потоа прекријте го плехот со кујнска крпа и оставете да стои 1 час на собна температура.

   

 4. Во меѓувреме загрејте ја рерната на 250 степени и пред печење секоја кифла премачкајте ја со разматено јајце со малку сол. Кифлите печете ги 8 минути на 250 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт