Сочен колач со јаболка и јогурт

Сочен колач со јаболка и јогурт

Десерт готов за миг – ќе го обожавате!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 120 гр брашно
 • 200 мл јогурт
 • кора од лимон
 • 50 мл масло
 • 50 гр шеќер
 • 4 големи јаболка
 • малку цимет
 • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Јаболката исчистете ги и исечкајте ги на коцки. Обложете плех со хартија за печење. Јаболката наредете ги на дното на плехот и посипете со цимет.

   

 2. Разматете јајца, додајте брашно и прашок за печиво, масло, јогурт, кора до лимон и измешајте.

   

 3. Ставете ја смесата преку јаболката и печете на 200 степени околу 40-45 минути.

   

 4. Печениот колач изладете го и свртете го на чинија, посипете со шеќер или ставете шлаг по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт