Домашен сладолед без шеќер

Домашен сладолед без шеќер

Доколку избегнувате да јадете шеќер, еве одличен рецепт за здрав сладолед.

Состојки:

 • 500 мл слатка павлака
 • 200 гр црно чоколадо
 • 100 гр малини или некое друго овошје
 • 1 грчки јогурт

Начин на подготовка:

 1. Слатката павлака разматете ја и во неа додајте црно чоколадо и 100 гр свежи малини како и еден грчки јогурт.

   

 2. Во овој сладолед не се додава шеќер, а кој сака може да додаде малку шеќер во прав.

   

 3. Замрзнете и послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт