Тиквички на грчки начин – Брзи стапчиња од рерна

Тиквички на грчки начин – Брзи стапчиња од рерна

Вкусен ручек или прилог – тиквички на грчки начин од рерна.

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 3 лажици брашно
 • 2 јајца
 • 150 гр. презла
 • 50 гр. пармезан
 • 3-4 лажици маслоново масло
 • вегета, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се мијат и лупат тиквичките, се сечат на парчиња и се сушат.
 2. Се става брашно во кесе, па тиквичките внатре.
 3. Се протресува убаво да се залепи брашното.
 4. Се матат две јајца, се става презла во чинија и вегета, сол и бибер во неа.
 5. Се става хартија на плех за печење, се вадат и редат тиквичките претводно извалкани во јајце па презла со зачини.
 6. Се става горе маслиново масло и пармезан и се печат на 170 степени на загреана рерна, 30 минути.