Сос за месо или поховано – Совршен прилог подобар од тартар

Сос за месо или поховано – Совршен прилог подобар од тартар

Направете вкусен сос за месо или поховани деликатеси.

Состојки:

  • 1 варен компир
  • 2 чешни лук
  • 50 мл. маслиново масло
  • 1 лажиче сок од лимон
  • сол и бибер по вкус

Подготовка:

  1. Се сече на ситни коцки варениот компир.
  2. Се става ситнет лук и зачини.
  3. Се става лимонов сок и масло, се меша и сервира.