Посебни тестенини – Две состојки менуваат се

Посебни тестенини – Две состојки менуваат се

Направете вкусен ручек со тестенини, со грашок и лук.

Состојки:

 • 500 гр. тестенини по желба
 • 100 гр. грашок
 • 100 мл. вода
 • 4 чешни лук
 • 50 гр. путер
 • 1 коцка за супа
 • 3 лажици маслиново масло
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се пржи на маслиновото масло ситно сечениот лук, се става грашок и се динста 5 минути.
 2. Се става вода и коцка за супа и се вари се 30 минути со зачини.
 3. Се става путер и се трга на страна.
 4. Се варат тестенините и се цедат, па се ставаат во грашок.