Банана мафини: Брзи и здрави мафини

Банана мафини: Брзи и здрави мафини

Здрав десерт или ужина…

Состојки:

 • 300 гр грчки јогурт
 • 2 банани
 • 2 јајца
 • 200 гр овесни снегулки
 • 3 лажици мед
 • 1,5 лажичка ванилин шеќер
 • 1,5 лажичка прашок за печиво
 • 1,5 лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки соединете ги и измешајте ги во блендер.Разматената смеса ставете ја рамномерно во калапи. Секојмафин украсете го со свежо овошје или јаткасти плодови. 
 2. Ставете во рерна на 200 степени и печете 15 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт