Колачиња од чоколадо и путер од кикирики – комбинација која освојува на првиот залак

Колачиња од чоколадо и путер од кикирики – комбинација која освојува на првиот залак

Едноставно неодолива комбинација…

Состојки:

 • 85 гр издробени бисквити
 • 115 гр растопен путер
 • 170 гр шеќер во прав
 • 240 гр путер од кикирики + 2 лажици
 • 175 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

 1. Во чинија измешајте бисквити, шеќер и растопен путер, во тоа додајте путер од кикирики и добро измешајте додека масата не стане компактна.

   

 2. Чинијата во која ќе го редите колачот обложете ја со фолија и мешавината излејте ја во чинијата, па израмнете со шпатула.

   

 3. Растопете чоколадо со 2 лажици путер и прелијте преку смесата. Ставете во фрижидер да отстои минимум 3 часа, па исечете на парчиња.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт