Банана леб

Банана леб

Направете вкусен банана леб.

Лесно се спрема и долго стои во ладилник.

Состојки:

 • ½ шолји путер
 • 1 шолја шеќер
 • 2 јајца матени
 • 4 пасирани банани
 • 1 ½ шолји брашно
 • 1 лажиче сода
 • ½ лажички сол
 • 1 кесе ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Се матат путерот кој треба да е омекнат со шеќер, се ставаат пасирани банани.
 2. Се ставаат полека сите други состојки додека се мати.
 3. Се полни калап со смесата и се пече на 180 степени еден час.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт