Мраморни јогурт мафини – Цел дом ќе мириса додека се печат

Мраморни јогурт мафини – Цел дом ќе мириса додека се печат

Направете мраморни јогурт мафини.

Состојки:

 • 250 мл. јогурт
 • 1 шолја шеќер
 • 2 јајца
 • 2 шолји брашно
 • пола шолја масло
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 3 лажици какао
 • 50 гр. рендано чоколадо
 • 1 кора од лимон рендана

Подготовка:

 1. Се матат јајца со шеќер и ванилин шеќер па се става полека масло и брашното со прашок за пециво и јогурт.
 2. Се дели тестото на два дела.
 3. Се става какао и рендано чоколадо во едниот дел, а во другиот рендана кора од лимон.
 4. Се става светлиот дел од тестото во калапи за мафини, па темниот и се пече 20 минути на 180 степени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус