Брз и евтин ручек: Компир од рерна во сос од павлака

Брз и евтин ручек: Компир од рерна во сос од павлака

Компирите можете да ги послужите како прилог со месо или како оброк.

Состојки:

  • 700-800 гр компири
  • 200 гр кисела павлака
  • 250 мл млеко
  • 50 мл масло
  • 1 кесичка супа од печурки
  • 4-5 чешниња лук
  • бибер
  • сол
  • листови магдонос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт