Мафини со тиквица и сирење

Мафини со тиквица и сирење

Одличн мафини со тиквица и сирење…

Состојки:

  • 2 јајца
  • 50 мл масло
  • 150 гр ситно сирење
  • 1 – 1,5 лажичка сол
  • 350 гр изрендана тиквица
  • 100 гр изрендани моркови
  • 300 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, додајте ги сите наведени состојки. Измешајте, печете во намастен калап за мафини околу 35-45 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт