Домашна пита со тиквици

Домашна пита со тиквици

Одличен рецепт за вкусна домашна пита…

Состојки:

 • 500 гр готови кори
 • 250 гр бело сирење
 • 1 чаша павлака Пекабела
 • 2 зелени тиквици
 • 3 јајца
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Изренданите тиквици посолете ги, оставете ги малку да отстојат, исцедете ги, додајте јајца, сирење и павлака, побиберете.

   

 2. Две по две кри премачкувајте со четка потопена во масло. Премачкајте со фил, свиткајте и редете во намастен плех. Печете околу 20 минути додека не порумени, на 220 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт