Вкусни колачиња со ментол

Вкусни колачиња со ментол

Направете вкусен колач со ментол во вашата кујна.

Состојки:

 • ¾ шолји путер
 • 1 ½ шолји кафеав шеќер
 • 2 лажици вода
 • 150 гр. чоколадо
 • 2 јајца
 • 2 ½ лажички сода
 • ½ лажички сол
 • 130 гр. тенки чоколатца со ментол

Подготовка:

 1. Се вари на оган шеќерот со путер и вода.
 2. Се меша повремено.
 3. Се трга од оган и се става чоколадо да се стопи со мешање.
 4. Се лади 10 минути, па се става чоколадната смеса во сад со јајцата едно по едно, со брашно сода и сол.
 5. Се става горе фолија и се остава во ладилник смесата еден час.
 6. Се загрева рерна на 175 степени и се премачкува плех со путер.
 7. Се прават топпчиња како орев од смесата и се редат, се печат 8-10 минути.
 8. По печењето ставете им чоколадо со ментол да се стопи на нив.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт