Првото црвено јајце се чува цела година – Што се прави со старото јајце чувар на куќата?

Првото црвено јајце се чува цела година – Што се прави со старото јајце чувар на куќата?

Велигденските јајца се фарбаат на Велики четврток, а првото има голема моќ.
Првото јајце за Велигден кое се фарба во мугрите е чувар на секој дом.Новото јајце го заменува чуварот на куќата, првото црвено јајце кое цела година стоело дома, а старото се фрла во река.

Според народните верувања и обичаи, се смета дека јајцето се фрла да го однесе сето зло од дома.

Ако нема река, се фрла што подалеку од домот.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт