Брзо и едноставно: Колач со јаболка, гриз и брусница

Брзо и едноставно: Колач со јаболка, гриз и брусница

Брзо, едноставно и вкусно…

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1 чаша шеќер
  • 1 чаша гриз
  • 1 чаша мелени ореви
  • 1/2 чаша масло
  • 1 чаша брусница
  • 1 прашок за печиво
  • 2 лажици брашно тип 500
  • 2 изрендани јаболка

Начин на подготовка:

  1. Соединете ги состојките една по една и печете на 200 степени 40 минути. Премачкајте со џем од кајсии од горе и посипете со ореви или кокос.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт