Брза и едноставна подготовка: Чоколаден колач

Брза и едноставна подготовка: Чоколаден колач

Сочен и неодолив десерт…

Состојки за кора:

 • 4 јајца
 • 100-150 гр шеќер
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 150 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 3 лажици какао
 • 220 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво

Состојки за прелив:

 • 300 мл млеко
 • 60 гр шеќер
 • 50 мл масло
 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици какао
 • 100 гр чоколадо за готвење

Состојки за декорација:

 • мелени бисквити
 • лешници, ореви, кокос…

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт