Неодоливи бомбици од чоколаден пудинг

Неодоливи бомбици од чоколаден пудинг

Неодоливи бомбици од пудинг и рум.

Состојки:

 • 1 жолчка
 • 60 гр шеќер во прав
 • 4 лажички рум
 • 50 гр путер
 • 2 кесички пудинг од чоколадо
 • шеќер во прав или сечкани ореви за посипување

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ја жолчката со шеќер во прав и рум, и гответе на пареа. Кога ќе згусне, тргнете од оган, но продолжете со мешање додека смесата не се излади.

   

 2. Додајте путер и пудинг во прав, замесете тесто и потоа ставете го на студено место да отстои околу 15 минути.

   

 3. Обликувајте топчиња, извалкајте ги во шеќер во прав или сечкани ореви и оставете ги да се исушат.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт