Непечен кремаст куглоф од банани: Сочен брз колач

Непечен кремаст куглоф од банани: Сочен брз колач

Лесна и брза подготовка, евтини состојки, одличен вкус!

Состојки:

 • 2 пудинга од ванила
 • 100 гр бисквити
 • малку шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • млеко за пудинг
 • 2 банани

Начин на подготовка:

 1. Згответе пудинг по упатството. Калап за куглоф обложете го со фолија, на дното ставете кругови банани, преку ставете неколку лажици пудинг.

   

 2. Прекријте и наредете бисквити, па пудинг, банани, пудинг, па бисквити. Покријте со фолија и изладете.

   

 3. Изладениот колач превртете го на чинија и тргнете ја фолијата. Малку прелијте со растопено чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт