Секогаш ставајте оцет кога варите јајца – Но има една важна “цака”

Секогаш ставајте оцет кога варите јајца – Но има една важна “цака”

Кога се варат јајца се става оцет за да не пукаат, но има важно правило.

Имено, се става лажица до две оцет, бидејќи ако ставите многу, ќе имаат јајцата непријатен мирис.

Воедно, ќе имаат и киселкаст вкус.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен