За деликатеси со тесто: Направете квасец сами дома

За деликатеси со тесто: Направете квасец сами дома

Направете сами квасец дома, за тесто.

Состојки:

  • 200 гр. интегрално брашно
  • топла вода
  • 1 лажиче мед

Подготовка:

  1. Се меша 50 грама интегрално брашно со 1 дл. вода, се додава лажиче мед и се става во тегла со капак, се остава на топло до утредента.
  2. Се меша и открива утредента и се покрива пак.
  3. Третиот ден по два дена само мешање и откривање, кога ќе се појават меури, се додава брашното кое остана со 1,5 дл. топла вода.
  4. Се меша се во теглата и се покрива.
  5. Смесата е спремна 4-5 ден.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен