Крофни со шеќер во прав – Седењето дома може да биде многу забавно

Крофни со шеќер во прав – Седењето дома може да биде многу забавно

Незаменлив десерт, крофни со шеќер во прав.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 250 гр. кисело млеко
  • 250 гр. брашно
  • 1 лажиче сода
  • шеќер во прав за горе, ванила
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Се матат јајцата со кисело млеко и се додава брашно со сода.
  2. Се меша и се добива хомогена смеса.
  3. Се загрева масло и се вадат крофни па се пржат.
  4. Се сервираат со ванила и шеќер во прав горе.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен