Крем чорба со тиквички и пармезан

Крем чорба со тиквички и пармезан

Направете вкусна чорба со тиквички и пармезан.

Состојки:

 • 3 тиквички
 • 3 компири
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 100 гр. пармезан
 • 50 гр. маргарин
 • 50 мл. млеко и зачини

Подготовка:

 1. Се лупат компирите, тиквичките и морковот и се ставаат да се варат.
 2. Пред да се готови додаваме ситно сечен кромид, па потоа се пасира зеленчукот.
 3. Се додава маргарин и се става млеко.
 4. Се ставаат зачини и пармезан.
 5. Се јаде топло.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен