Велигденска погача: Најубав украс на празничната трпеза

Велигденска погача: Најубав украс на празничната трпеза

Велигден ни е пред вратите. Направете ја оваа мирисна погача и израдувајте ги домашните.

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 1 свеж квасец
  • 1 јајце
  • 40 мл масло
  • 40 гр путер
  • 1 рамна лажица шеќер
  • 200 мл млеко
  • малку сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт