Витаминска чорба со спанаќ

Витаминска чорба со спанаќ

Наполнете го телото со здрава и добра храна. Подгответе витаминска чорба за зајакнување на организмот.

Состојки:

 • 1 веза млад кромид или 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • 1 корен магдонос
 • 2 компири
 • 200 гр спанаќ
 • 4 лажици ориз
 • масло
 • зачин
 • бибер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете рендани и сечкани моркови, додајте сечкан кромид и пропржете. Додајте корен магдонос и на резанки сечкан спанаќ. Налијте со вода и гответе 20 минути. 
 2. Додајте ориз и гответе 5-7 минути. Додајте зачин, бибер, листови магдонос…

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт