Леб со пиво и прашок за печиво: Крцкава кора и мека средина

Леб со пиво и прашок за печиво: Крцкава кора и мека средина

Ова морате да го пробате!

Состојки:

 • 450 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 250-300 мл пиво
 • малку сол
 • 1 лажичка шеќер или ед
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки измешајте ги, а брашното просејте го со прашок за печиво. Изработете глатко тесто.

   

 2. Обложете плех со хартија за печење и обликувајте векна и ставете во тепсијата. Вклучете ја рерната на 200 степени и печете го лебот околу 1 час.

   

 3. Пред крај покријте со фолија. Лебот има малку покрцкава кора, а внатрешноста е неверојатно мека.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт