Сок кој се бори со настинка, грип и вируси – Помага за анемија и здравје на цело тело

Сок кој се бори со настинка, грип и вируси – Помага за анемија и здравје на цело тело

Направете сок полн витамини кој се бори со анемија, помага за подобар имунитет, заштита од болести и здравје на целото тело и во лето и во зима.

Состојки:

 • 500 гр. цвекло
 • 500 гр. моркови
 • 500 гр. лимон
 • 500 гр. портокали
 • 8 лимонтуси
 • 2 кг. шеќер
 • 4 л. вода

Подготовка:

 1. Се мие и лупи убаво зеленчукот и овошјето. Цвеклото и морковот се лупат и рендаат, а портокалите и лимонот се мелат со кора.
 2. Се меша лимонтусот со шеќер и вода.
 3. Се меша се во блндер и се остава на ладно, па се става во стаклено шише.
 4. Може да ставите и мед наместо шеќер.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен