Лимон, сол и бибер: Докажано моќна комбинација која решава 4 проблеми

Лимон, сол и бибер: Докажано моќна комбинација која решава 4 проблеми

Дали знаевте дека комбинацијата од лимон, бибер и сол е лековита. Еве за што сѐ помага…Болно грло

Решете се од болките во грлото така што во чаша топла вода ќе измешате 1 лажица сок од лимон, половина лажичка црн бибер и лажичка моркса сол. Исплакнете ја устата неколку пати дневно.

Слабеење

Направете микс од четвртина лажица црн бибер, две лажици сок од лимон и 1 лажица мед. Измешајте во чаша топла вода и пијте секое утро, за да го забрзате метаболизмот.

Забоболка

Измешајте половина лажичка мелен бибер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете на болниот заб.

Мачнина

Вознемирениот стомак се лечи со црн бибер, а мачнината со лимон, Затоа измешајте по лажица сок од лимон и бибер во топла вода. Испијте ја напивката полека.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт