Неодолив сочен колач – ванила коцки со мак

Неодолив сочен колач – ванила коцки со мак

Феноменален сочен колач кој ќе ве остави без здив. Многу е вкусен, кремаст, едноставно неодолив…

Состојки за бисквит:

 • 6 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 100 гр мелен мак
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица ексракт од ванила
 • 1 прашок за печиво

Состојки за крем:

 • 500 мл млеко
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр шеќер
 • 6 жолчки
 • 1 пудинг од ванила
 • 2 лажици брашно
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 кесичка желатин

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт