Вкусна и сочна: Домашна прелиена пита со мак (Видео)

Вкусна и сочна: Домашна прелиена пита со мак (Видео)

Пита од која ќе барате парче повеќе…

Состојки:

 • 1 пакување кори
 • јаболка
 • шеќер
 • цимет
 • млеко
 • 50 гр суво грозје
 • гриз
 • ванилин шеќер

Состојки за прелив:

 • 200 мл млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Јаболката изрендајте ги и засладете ги по вкус, додајте малку цимет и гриз. На 4 јаболка додајте 2 лажици. Измешајте. 
 2. Првата кора премачкајте ја со масло, па додајте уште една кора и неа премачкаје ја. Распоредете малку јаболка и свиткајте. 
 3. Редете во намастен плех во круг. Со четка премачкајте од горе и печете на 200 степени околу 30 минути да порумени. Извадете па посипете по рабовите суво грозје. Ставете млеко да зоврие, па прелијте ја врелата пита. Вратете во рерна уште 5-6 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт