Мириса како во пекара: Погачи со сусам готови за 15 минути

Мириса како во пекара: Погачи со сусам готови за 15 минути

Направете вкусни погачи кои се топат во уста, со сусам, совршени за појадок или ужина, па и вечера.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 180 мл. топло млеко
 • 2 јајца
 • 60 мл. топла вода
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 лажички квасец сув
 • 50 гр. маргарин растопен
 • 1 жолчка со две лажици млеко

Подготовка:

 1. Се меша во сад брашно со шеќер, сол и квасец. Се додава млеко.
 2. Се става вода со маргарин кој треба д ае омекнат, со јајца и се меси тесто.
 3. Се остава со фолија на собна температура половина час.
 4. Се става на површина со брашно и се премесува, па се расукува и се дели по должина.
 5. Се дели на пет делови и од секој се прават топчиња.
 6. Се редат на плех со хартија и се премачкуваат со жолчка со млеко и се става сусам.
 7. Се печат на загреана рерна на 200 степени 15-20 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт