Салата од цвекло за подигнување на имунитетот

Салата од цвекло за подигнување на имунитетот

Одлична салата за силен имунитет!

Состојки:

 • 2 цвекла
 • 1 луто пиперче
 • 1 шолја оризов оцет
 • 1/4 шолја кафеав шеќер
 • свеж лист ловор
 • 1/2 лажичка бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Измијте, излупете и тенко исечкајте ги цвеклата и ставете ги во тегла.

   

 2. Во лонец оставете да зоврие оцет, исечкано пиперче, шеќер, бибер и ловоров лист.

   

 3. Прелијте го цвеклото со врел оцет со зачини. Добро затворете ја теглата и чувајте ја на темно и студено место. Може да стои недела-две.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт